Wszyscy wiemy jak ważne jest zabezpieczanie dostępu do:

  • komputera;
  • internetowych kont pocztowych;
  • kont aplikacji i serwisów webowych (np. Facebook);
  • banków dostępnych on-line.

Jednak podstawowe zasady bezpieczeństwa (patrz ramka poniżej) powodują, że trudno zapamiętać wszystkie stworzone hasła. Zapisujemy je zatem na małych karteczkach, albo nadajemy kilku kontom takie same hasła, często zapisujemy także hasła w przeglądarce. Oczywiście nikomu nie trzeba przypominać jak jest to niebezpieczne.

Podstawowe zasady bezpiecznego hasła:

  • minimalna długość 8 znaków;
  • zupełnie inne hasła dla wszystkich kont;
  • w każdym haśle duże i małe litery oraz znaki alfanumeryczne.

Czy jest zatem możliwość stosowania się do polityki bezpiecznych haseł? Mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać z aplikacji, które pozwalają na zapisanie i zaszyfrowanie hasła dostępu. W tym przypadku problem pojawia kiedy zapomnimy głównego hasła lub zaszyfrowany plik zostanie uszkodzony. Znacznie większą wygodą jest połączenie czytnika linii papilarnych z oprogramowaniem zapisującym i szyfrującym hasła. Rozwiązaniem spełniającym wszystkie wymagania jest skaner linii papilarnych ARDATA Eikon. Za jego pomocą zapamiętasz dziesiątki nie tylko haseł, ale także i loginów do stron internetowych.

Sposób działania

W zestawie razem ze skanerem Eikon otrzymujemy dwa programy do wyboru, w zależności od wykorzystywanego systemu operacyjnego:

  • TrueSuite (Windows 7; wersja 32-bitowa i wersja 64-bitowa)
  • Protector Suite (Windows XP, Windows Vista; wersja 32- bitowa i wersja 64-bitowa)
Skaner linii papilarnych Ardata Eikon jest bardzo prosty w użyciu

Skaner linii papilarnych Ardata Eikon jest bardzo prosty w użyciu

Wybór aplikacji zabezpieczającej odbywa się automatycznie podczas instalacji. Aplikacje dostępne są w polskiej wersji językowej, posiadają przyjazny interfejs, dzięki któremu szybko i łatwo zaczniemy korzystać z urządzenia. Za pomocą tych programów zapiszemy hasła i loginy do stron internetowych, a także zaszyfrujemy dostęp do systemu operacyjnego, wybranych plików, folderów, czy całych dysków. Najciekawszą funkcją jest jednak przypisywanie każdemu z palców innej funkcji i hasła. Dzięki temu możemy zaprogramować 10 palców i przypisać do nich konkretne serwisy. Następnie po zaskanowaniu wybranego palca uruchomi się nam przeglądarka z zapisaną wcześniej stroną logowania i uzupełnionym hasłem. Do konfiguracji możemy wykorzystać kilkadziesiąt predefiniowanych serwisów internetowych lub dodać w praktyce nieskończoną liczbę własnych stron, które wymagają logowania hasłem.

Tagi: