Czytając ten rozdział nauczysz się jak tworzyć i modyfikować zapisane w bibliotece profesjonalnie wyglądające plansze tytułowe, statyczne i animowane.

Na początek po uruchomieniu Avid Studio przejdź do pozycji Napisy/Tytuły („Titles”) w bibliotece multimediów. Następnie kliknij na strzałkę, aby rozwinąć długa listę różnych kategorii (tematów graficznych).

Avid Studio - Dodawanie napisów

Avid Studio - Dodawanie napisów

Zaznacz ten tytuł, a w zasadzie planszę i z górnego menu kliknij zakładkę Film (Movie). Tytuły statyczne i animowane, mogą być przeciągane z biblioteki na dowolną ścieżkę osi czasowej. Przeciągnijmy zatem ten zaznaczony wcześniej statyczny tytuł na którąkolwiek ścieżkę. Pamiętaj by umieścić ją ponad twoim wideo, inaczej nie będzie widoczna, bo materiał filmowy ją zasłoni.

Avid Studio Dodawanie napisów na ścieżkę

Avid Studio Dodawanie napisów na ścieżkę

Możesz sprawdzić jak zostanie ona nałożona. Uruchom obraz wideo w tle i umieść wskaźnik odtwarzania tuż przed napisem. Następnie wciśnij przycisk odtwarzania (Play), aby zobaczyć na żywo napis nałożony na twój film.

Kiedy dodaliśmy już tytuł, warto byłoby go dostosować do naszych potrzeb. By zmodyfikować dodany tytuł, kliknij na niego dwukrotnie. Zostaniesz przeniesiony do edytora tytułów. Jest to obszar w Avid Studio, w obrębie którego możesz zmodyfikować swój tytuł wybierając mu krój (czcionkę), styl i kolor lub rozmiar.

Avid Studio Edytor napisów

Avid Studio Edytor napisów

Razem zmienimy rozmiar tekstu. Kliknąć na tekst na formatce i kiedy zostanie podświetlony możesz rozpocząć wpisywanie nowego tekstu. Co ciekawe do zmiany tekstu możesz również wykorzystać pole tekstowe na zakładce Text Settings znajdującej się po prawej stronie.

Teraz wprawimy dodany tekst w ruch. Kliknij na zakładkę (w górnym menu) Ruch („Motions”). Następnie podświetl przy pomocy kliknięcia tekst, do którego chcesz dodać efekt ruchu, przesuwania. Teraz wybierz typ ruchu. Na początek ustalmy ruch, który wprowadza napis na obraz. Wybierz określoną opcję z górnego menu i wciśnij przycisk odtwarzania.

Avid Studio Efekt ruchomych napisów

Avid Studio Efekt ruchomych napisów

Możesz teraz sam wypróbować różnorodne zestawy ustawień i wybierz takie, które będziesz chciał zastosować w swoim filmie. Zwróć uwagę, że w tym szablonie każdy element tekstowy ma swoją własną warstwę. Dzięki temu jeśli to konieczne, każda warstwa może być animowana indywidualnie. Co więcej szybkość animowania każdej warstwy może być regulowana poprzez przesuwanie jej markerów czasowych. W tym celu złap odpowiedni marker i przeciągnij go w lewo lub prawo. Skracanie lub wydłużanie odcinka animacji będzie miało wpływ na zmniejszenie lub zwiększenie szybkości animacji. Aby zakończyć tworzenie napisu, po prostu wciśnij przycisk OK. Tytuł zostanie zaktualizowany na osi czasowej.

Tworzenie profesjonalnie wyglądających tytułów w Avid Studio jest naprawdę proste.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z Avid Studio - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl