Najczęstszą przyczyną problemów z renderowaniem jest posiadanie nieaktualnych sterowników do karty graficznej lub płyty głównej. Aby rozwiązać ten problem pobierz i zainstaluj odpowiednie pliki ze stron internetowych. Jeżeli nie wiesz jak sprawdzić jaki sprzęt posiadasz, lub nie wiesz jak aktualizować sterowniki, skontaktuj się z wybranym informatykiem.

Uwaga: Aktualizacja sterowników jest gwarancją prawidłowej pracy z programami multimedialnymi, a w szczególności z aplikacjami do edycji wideo. Pomijanie tego kroku zawsze prowadzi do powstania problemów.

Uwaga2: Sterowniki instalowane z płyt dostarczonych ze sprzętem, lub starsze niż miesiąc uważamy za sterowniki nieaktualne! Jeżeli tak jest, musisz zaktualizować sterowniki do najnowszych wersji dostępnych na stronach producentów.

Drugą najczęstszą przyczyną powstawania błędów w czasie renderowania jest posiadanie w systemie zainstalowanych kodeków:

  • KLite Codec Pack (dowolna wersja)
  • Windows Codec Pack (dowolna wersja)

Jeżeli w komputerze zainstalowana jest jedna z tych „paczek” należy ją bezzwłocznie usunąć. Aplikacje te nie tylko stwarzają poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla komputera, ale również wprowadzają bardzo wiele zmian w konfiguracji samego systemu, które zawsze prowadzą do błędów w trakcie edycji materiału wideo. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odinstalowanie takiego pakietu i instalacja programu KMPlayer (do pobrania z adresu: http://kmplayer.en.softonic.com/download) , jako jednego z najlepszych (i całkowicie bezpłatnych) programów do odtwarzania multimediów.