Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią (poprzedni poradnik) materiałów zawierających praktyczne uwagi, dzieki którym unikniesz postawowych błędów podczas drukowania swoich prac np. dużych zdjęc formatu A3+.

Marszczenie

Co to jest marszczenie? Niektóre papiery podczas drukowania marszczą się — powstają na nich widoczne fale i fałdy. Marszczenie to nieodwracalna, fizyczna deformacja papieru. Większość papierów (zwłaszcza te o niższej gramaturze) marszczy się w przypadku nałożenia dużej ilości atramentu. Tylko papiery pokryte żywicą są odporne na marszczenie. Papiery bez tego typu powłoki wchłaniają część rozpuszczalnika (którym zwykle jest woda) zawartego w atramencie. Efektem tego jest puchnięcie włókien papieru i ich nachodzenie na siebie. Nawet po wyschnięciu papieru zdarza się, że włókna niestety nie wracają do pierwotnego położenia.

Marszczenie się wydruków

Marszczenie się wydruków

Jak uniknąć marszczenia? Marszczenie jest mniej zauważalne w przypadku druku na grubszym papierze lub z wykorzystaniem mniejszej ilości atramentu. Jeśli stopień marszczenia jest nie do przyjęcia, to po prostu wybierz papier o większej gramaturze albo zmniejsz ilość atramentu. Możesz na przykład użyć grubszego papieru artystycznego. Natomiast ilość atramentu można zmniejszyć przez obniżenie jakości druku albo zmniejszenie gęstości koloru w sterowniku drukarki albo w programie do edycji zdjęć. Pamiętaj, że w przypadku papieru matowego wystarcza rozdzielczość 720 lub 1440; nie trzeba drukować z rozdzielczością 2880 dpi.

Typ nośnika a marszczenie Podczas druku gęstych, mocno nasyconych obrazów używaj papierów z warstwą barierową (bez niej wydruk będzie się marszczył). Wszystkie papiery z rodziny Epson Premium (na przykład Epson Premium Semigloss Photo Paper) mają warstwę barierową. To samo dotyczy papierów z powłoką żywiczną. Marszczenie jest również bardziej prawdopodobne w przypadku zastosowania niezgodnego (z tuszami i drukarką) papieru innego producenta. Używanie oryginalnych nośników gwarantuje, że podczas druku zostaną zastosowane prawidłowe ustawienia sterownika oraz właściwa ilość atramentu.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje