To już ostatnia część materiałów „Idealna jakość wydruków”. Mamy nadzieję, że opublikowany poradnik zawiera wiele użytecznych wskazówek, dzięki którym Twoję zdjęcia będą wyglądały równie dobrze po wydrukowaniu, jak i na ekranie monitora.

Co to jest matowienie? Matowienie to utrata połysku po wyschnięciu wydruku, która występuje tylko w przypadku atramentów pigmentowych. Matowienie powoduje różnicę połysku między obszarami czarnymi i bardzo ciemnymi a jasnymi lub żywiej zabarwionymi. Różnice połysku są spowodowane różnymi kierunkami i charakterystyką odbijania światła przez atramenty czarne i kolorowe. Ze względu na swoje właściwości chemiczne niektóre typy atramentu czarnego nie mogą w pełni wniknąć w powierzchniową warstwę papieru i powodują różnice w odbijaniu światła.

obrazek57 Jak uniknąć matowienia? Optymalizator połysku Epsona jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pokrywa cały obraz, zapewniając równomierny połysk zadrukowanego obszaru. Sterownik drukarki Epsona może nakładać optymalizator połysku tylko na sam obraz (ustawienie „Auto”) albo na całą drukowalną stronę (ustawienie „Full”). Drukarki używające atramentu Epson UltraChrome K3 nie oferują opcjonalnego optymalizatora połysku. Jednak nowa żywica o wyższym połysku i technologia kapsułkowania MicroCrystal (o której będzie jeszcze mowa) rozwiązują problem matowienia. Czarne i bardzo ciemne obszary mają taki sam połysk, jak obszary jaśniejsze i żywiej zabarwione.

Kapsułkowanie MicroCrystal

Kiedy atrament przylega do nośnika… obrazek61
…rozpuszczalnik natychmiast oddziela się od pigmentów i jest wchłaniany przez nośnik. obrazek61
Każdy otoczony żywicą pigment w górnej warstwie nośnika mocno przylega do powierzchni, po czym pigmenty ulegają polimeryzacji. obrazek63
Ze względu na polimeryzację zadrukowana powierzchnia staje się gładka, więc nieregularne odbicia światła zostają zminimalizowane. obrazek64

Żywiczna powłoka równomiernie rozprzestrzeniła się na powierzchni nośnika.

Konwencjonalny atrament pigmentowy Atrament Epson UltraChrome K3
obrazek65 obrazek66

Światło odbija się zatem bezpośrednio i nie rozprasza na drodze do obserwatora. Eliminuje to efekt matowienia.

obrazek67 obrazek68
Rozproszone odbijanie światła od konwencjonalnego atramentu pigmentowego. Bezpośrednie odbijanie światła od atramentu Epson UltraChrome K3.

Podsumowanie — matowienie


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

ostatnia część poradnika