W tym rozdziale będziemy kontynuować rozpoczęty wcześniej temat różnic pomiędzy programami Avid Studio i Pinnacle Studio 15. Na początek możesz przeczytać (obejrzeć wideo) pierwszą część lub obejrzeć wideo.

Jeśli chcesz tworzyć jeszcze bardziej profesjonalnie wyglądające filmy powinieneś zainteresować się Avid Studio. Korzystają z niego firmy tworzące wideo zarówno dla znanych telewizji, jak i na przykład studiów filmowych w Hollywood. Co ciekawe jeśli do tej pory korzystałeś z Pinnacle Studio, to nie będziesz mieć problemów z opanowaniem podstawowej funkcjonalności Pinnacle Studio. Dodatkowo cała organizacja pracy jest podobna do Pinnacle Studio, jednak od kreatywnej strony wiele elementów w Avid Studio wygląda inaczej – jest zaawansowanych.

Ścieżki i warstwy

Przede wszystkim Pinnacle Studio ma ograniczoną ilość ścieżek na osi czasowej i oferuje tylko jedną główną ścieżkę, na której może odbywać się praca. Natomiast Avid Studio umożliwia pracę na wielu ścieżkach (ich liczba jest wirtualnie nieograniczona), dając dużą elastyczność i pozwalając na rozwinięcie skrzydeł kreatywności.

Warstwy ścieżek, w Avid Studio, są widziane z góry do dołu, tak więc klip znajdujący się na ścieżce wyższej odtwarzany jest ponad klipem umieszczonym na ścieżce niższej. Oczywiście przeciągając klipy można zmienić ich położenie (wysokość), a także zmodyfikować ich nazwę. Na każdej ścieżce można umieścić dowolne multimedium: dźwięk, obraz, wideo. Poprzez  kliknięcie ikonki „głośnika” lub „oczka” przy ścieżce, można samodzielnie zdefiniować co ma być z niej odtworzone.

Ścieżki i warstwy

Pinnacle Studio zawsze ma włączoną funkcję dociągania obiektów do siebie. Natomiast w Avid Studio można ją dowolnie włączać i wyłączać, klikając ikonę magnesu. Dzięki temu materiały możemy umieszczać w różnych miejscach na ścieżce.

Wybór jakości/kompresji projektu

W Pinnacle Studio tworząc  nowy projekt należy od razu wybrać format, w którym się chce pracować. Musimy na przykład określić, czy zapiszemy naszą superprodukcje w standardowej (SD) czy wysokiej (HD) rozdzielczość. Jeśli będziesz chciał zmienić format to musisz przeedytować cały projekt. Tak działa Pinnacle Studio, bo w Avid Studio możesz zmieniać format w dowolnej chwili i jeśli to będzie konieczne program automatycznie sam przeliczy ponownie cały projekt. Znacznie upraszcza to podejmowanie decyzji w jaki sposób film będzie ostatecznie oglądany. Czy będzie umieszczony w serwisie YouTube, wyeksportowany do Apple iPhone, nagrany na płytę BluRay, czy wypuszczony z wykorzystaniem którejkolwiek z wielu opcji – w Avid Studio jest to zawsze łatwe.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z Avid Studio - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl

ostatnia część poradnika