W tym rozdziale poznasz podstawy interfejsu edytora filmu i dowiesz się wielu ciekawych faktów na temat montażu wideo. Po otwarciu Avid Studio kliknij zakładkę Film (Movie). Znajdziesz na niej dostęp do wersji minibiblioteki, okna podglądu i osi czasowej. Oś czasowa ma wiele ścieżek, na których można układać klipy wideo, zdjęcia, audio, tytuły i wiele innych elementów. Na każdą ścieżkę można dodać dowolny typ mediów.

U dołu znajduje się suwak powiększenia i nawigator osi czasowej. Dzięki nim możesz przewijać oś czasową w przód i w tył, oraz przybliżać się do niej w celu dokonania precyzyjniejszych zmian. Możesz również użyć klawiszy „+” i „-” na klawiaturze numerycznej, aby przybliżać się i oddalać, lub złapać za podziałkę czasową osi czasowej i przeciągać ją odpowiednio w lewo lub w prawo. Dwukrotne kliknięcie w nawigator osi czasowej spowoduje dopasowanie projektu do okna osi czasowej.

Avid Studio Edycja wideo i nakładanie ścieżek

Avid Studio Edycja wideo i nakładanie ścieżek

W Avid Studio ścieżki są widziane od góry do dołu. Elementy przesłaniają się właśnie w tej kolejności. Nałóżmy tytuł na ścieżkę ponad ścieżką z klipem wideo. Zobaczysz, że napis jest teraz nałożony na klip wideo, co jest prawidłowe, ponieważ klip wideo znajduje pod napisem.  Zamieńmy ich pozycje. Jeśli tekst znajdzie się pod klipem wideo nie będziesz go widział, ponieważ jest teraz zasłaniany przez klip wideo.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z Avid Studio - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl

pierwsza część poradnika