Czasami jest się tak zafascynowanym filmowaniem, że zapomina się o dźwięku towarzyszącemu każdemu obrazowi. Często zdarza się to nawet profesjonalnym operatorom, którzy denerwują się, gdy dźwiękowiec ucisza wszystkich znajdujących się na planie, aby nagrać jakiś ciekawy odgłos. Film powstaje z połączenia dźwięku i obrazu, więc tylko ich harmonijne współgranie gwarantuje sukces. Fatalna ścieżka dźwiękowa może zrujnować dzieło bardziej niż przypuszczasz. Widzowie mogą świadomie odbierać obraz, ale dźwięk dociera do nich przez podświadomość, a ona właśnie decyduje czy film będzie się podobał czy nie.

Wskazówka! Kup dodatkowy mikrofon i podłącz go do kamery. Polecam sprawdzenie danego modelu przed jego zakupem, ponieważ mikrofony mają bardzo różne charakterystyki nagrywania. Większość producentów informuje o aktywnym obszarze („zbierania”). Ta wirtualna przestrzeń porównywalna jest do pola widzenia ludzkiego oka, np.: przestrzeń kulista powinna zapewniać taką samą jakość nagrywania 360° wokół głowicy mikrofonu. Innego typu charakterystyka, obszar w kształcie serca powoduje, że mikrofon zapisuje mniej szumów z otoczenia i jest zalecany do wywiadów.

Zasady do zapamiętania:

  • do zapisywania dźwięków z całego otoczenia należy używać mikrofonu z charakterystyką kulistą,
  • nawet najsłabszy wiatr morze spowodować denerwujące szumy, jeżeli mikrofon nie jest zabezpieczony. Najprostszym sposobem pozbycia się tego problemu jest samodzielne uszycie pokrowca ze sztucznego futra (naturalne jest za gęste) lub lepiej kupienie oryginalnego protektora, ponieważ zapewnia on tłumienie odpowiednich częstotliwości i umożliwia nagrywanie rozmowy nawet przy wietrznej pogodzie.
  • do nagrywania wywiadów i zdjęć z ludźmi najbardziej zalecany jest mikrofon o charakterystyce w kształcie serca, ponieważ dość dobrze redukuje wpływ szumów otoczenia. Klips (mikrofon przypinany do ubrania rozmówcy) jest także bardzo przydatny. Często niedoceniany służy tylko jako zabezpieczenie będąc podłączonym do dodatkowego urządzenia (magnetofonu lub minidisk’u).

Uwaga! Nie zapomnij ustawić poziomu dźwięku! Upewnij się na wskaźniku, czy dźwięk nie został przesterowany. Jeżeli tak jest, zmniejsz czułość mikrofonu lub ustawienia potencjometrów na kamerze. Kable mikrofonowe nie powinny być za długie. Ponadto, nie należy poruszać nimi podczas nagrania, oczywiście, jeżeli nie wymaga tego charakter zdjęć, ponieważ w najgorszym przypadku możesz otrzymać dźwięk z zakłóceniami.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

Tagi: