Często nie jest możliwe wielokrotne powtarzanie sceny z tymi samymi osobami, więc staraj się nie przerywać filmowania. Trzymając palec na przycisku uruchamiającym nagrywanie zrób przejazd po twarzach wszystkich obecnych zatrzymując się na każdej na kilka sekund. Ruch kamery może być później wycięty podczas edycji.

  • Ustawienie osób i zależności między nimi zachodzące powinny być na pierwszym planie. Należy tak skomponować ujęcia, aby wydobyć stosunki pomiędzy ludźmi i otoczeniem.
  • Dynamiczna akcja wymaga częstych zmian ustawienia kamery i perspektywy. Sceny z dużą ilością akcji wystarczy filmować z różnych kątów i często zmieniane szerokość planów. Aby uzyskać szybki rytm montażu trzeba nagrać naprawdę dobry materiał.

Wskazówka! Filmując ludzi nie używaj wciąż tego samego planu. Szeroki plan, jeden za drugim, jest strasznie nudny. Pamiętaj o tym podczas zdjęć, ponieważ zróżnicowany materiał jest znacznie bardziej użyteczny, gdy przychodzi do montażu.

Wskazówka! Długie, ważne ujęcia twarzy lub osób powinny być zawsze filmowane ze statywu, gwarantującego ich najwyższą jakość. Przeciwnie do częstych zmian miejsca i akcji gdzie jest on bezużyteczny. Wskazówka! Jeżeli oryginalny dźwięk jest ważny dla filmu, a mikrofon zastosowany w kamerze nie jest za dobry, musisz zastosować dodatkowy mikrofon. Może nim operować na przykład przyjaciel w roli asystenta. Uwaga! Przeprowadź próbę dźwięku! To zapewni poprawność nagrywanego dźwięku.

Jak już pisałem warto różnicować ujęcia. Jednocześnie należy unikać podstawowych błędów, jakimi są przekroczenie osi i filmowanie z jednego miejsca. Każdy operator powinien być bardzo aktywny i zaangażowany w akcję.

W skrócie (najważniejsze zasady filmowania ludzi)

  • Przemyśl, które z cech postaci lub przedmiotów są warte zaakcentowania.
  • Przedstaw bohaterów widowi (np.: od planu pełnego do średniego i zbliżeń).
  • Szybkie przejazdy przy dynamicznej akcji.
  • Zmieniaj pozycje, ale pamiętaj o osi kadru lub ruchu.
  • Kontroluj poprawność i jakość dźwięku.

Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje