Kamera służy do nagrywania twoich pomysłów na taśmę. W tym celu powinna ona znajdować się w odpowiedniej pozycji, zapewniającej ponad to stabilność, aby filmowane obiekty nie były drgające i nieostre.

Wskazówka! Pamiętaj, aby zdjąć osłonę obiektywu zanim zaczniesz filmować. Pewnie wydaje się to bardzo śmieszne, ale takie wpadki zdążają się nawet profesjonalnym operatorom z wieloletnim stażem. Poradnik wideofilmowca Nawet, jeżeli jesteś osobą, która potrafi trzymać kamerę zaskakująco stabilnie w na ramieniu lub w rękach, szczerze radzę mimo wszystko kupić dobry statyw (może być trochę droższy, ale naprawdę warto). Moim zdaniem nikt, nawet Ty, nie jesteś w stanie utrzymać urządzenia idealnie w tej samej pozycji przez dłuższy czas, tak jak statyw.

Rozmycia podczas ruchu Trzymając kamerę w klasycznej pozycji – w obu rękach, z okiem przy wizjerze i łokciami opartymi o tułów – można uzyskać względną stabilność obrazu. Oczywiście w tym przypadku modele wyposażone w dodatkowy ekran LCD są łatwiejsze do operowania, ponieważ nie trzeba uginać rąk, aby dosięgnąć wizjera. Kolana powinny być lekko ugięte i rozluźnione by równoważyć wstrząsy powstające przy chodzeniu. Filmując stojąc w jednym miejscu warto wykorzystywać naturalne elementy takie jak ściany, słupy lub samochody do podpierania. Wszyscy lekko drżymy normalnie tego nie zauważając, ale przy czasach otwarcia migawki 1/60s do 1/50s minimalne nawet poruszenie jest widoczne na filmie.

Jeśli nie posiadasz kamery z wbudowanym stabilizatorem obrazu jedynym wyjściem jest dobry statyw. Dodatkowym zyskiem jest fakt, że nie wpływa on, przeciwnie do elektronicznych stabilizatorów, na jakość obrazu.

Wskazówka! Używaj monopodu (jednonożnego statywu) – jest lekki, bardzo wygodny i zapewnia dobrą stabilność.

Jeżeli jednak kamera musi być trzymana w rękach ze względu na stylistykę nagrywanego materiału lub filmowany obiekt wyobraź sobie, że jest to talerz ze smaczną zupą nalaną pod samą krawędź. Z czymś takim trzeba obchodzić się odpowiednio!


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje