Ruch kamery stojącej w stałej osi pionowej nazywany jest panoramowaniem. Należy zawsze wcześniej wiedzieć, gdzie przejazd ma się rozpocząć, a szczególnie gdzie się zakończy. Innymi słowy, ruch jest wskazany tylko wtedy, kiedy wiesz, co chcesz przez niego wyrazić. Tego typu zabieg operatorski jest bardzo przydatny przy filmowaniu poruszających się obiektów, szerokich panoram krajobrazów i konturów interesujących form architektonicznych.

Uwaga! Nigdy nie zaczynaj przejazdu zaraz po włączeniu kamery! Po uruchomieniu nagrywania wskazane jest utrzymanie przez chwilę statycznego kadru, następnie wykonanie ruchu i ponowne-zatrzymanie na kilka sekund. Ciekawe jest wypróbowanie różnych prędkości przejazdu. Panorama z zachwianiem obrazu jest nieciekawa, zawsze więc w takim przypadku należy ją powtórzyć.

Wskazówka! Przejazdy są o wiele pewniejsze przy użyciu statywu z głowicą fluidową.

Wskazówka! Przemyśl temat przed działaniem, w celu wybrania najkorzystniejszej trasy. Profesjonalni operatorzy mają do dyspozycji wózek z obrotową platformą. Jednakże proste ujęcia z przejazdami mogą być wykonane znacznie prościej. Przećwicz uważne chodzenie z kamerą. Jest znacznie łatwiej, gdy nie dociska się oka do wizjera. Dlatego właśnie kamery z dodatkowym ekranem LCD są takie uniwersalne. Z odrobiną wprawy można poruszać się filmując stosunkowo stabilnie.

Przejazdy pozwalają także uniknąć przekroczenia osi planu, ponieważ widz może z łatwością nadążać za zmieniającym się obrazem.

Wskazówka! Najłatwiej wykonać przejazd przy najkrótszej ogniskowej obiektywu.

Uwaga! Nigdy nie należy „jeździć” po obiektach w tę i z powrotem! Szczególną uwagę należy zwrócić na harmonijne usytuowanie obiektów w kadrze przy pracy z długimi ogniskowymi. Wyraźne zaznaczenie pozycji elementów obrazu gwarantuje minimalną szansę zauważenia przez widza drgań kamery.

Wskazówka!
Posiadany statyw można zamocować na specjalnym wózku (sprawdź mocowanie by uniknąć wywrócenia się statywu z kamerą). Bardziej amatorski sposób to umieszczenie kamery na wózku sklepowym lub dziecięcym, a na zewnątrz na rowerze lub nawet w kabriolecie.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje