Wywiady pomagają widzowi zaznajomić się z charakterem filmu, prezentują opinie i niosą dużo informacji.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek pomocnych przy rejestracji wywiadów:

  • Zawsze używaj dodatkowego mikrofonu. Jeżeli go nie posiadasz, niestety musisz sobie kupić. Na pewno jakość dźwięku, którą otrzymasz zrekompensuje ten wydatek.
  • Przedstaw osobie, z którą prowadzisz rozmowę, jakich pytań może się spodziewać. Jednak raczej nie dyskutuj o nich przed rozpoczęciem nagrania. Pozwoli to bohaterowi wywiadu przygotować sobie odpowiedzi i pozostawi także trochę spontaniczności. Wyjątkiem są krótkie wypowiedzi rejestrowane podczas akcji (np.: na zawodach sportowych ze zwycięzcą). W takich przypadkach pytania, jakie się pojawią, są zazwyczaj oczywiste.
  • Rozmawiając ze specjalistami, bardzo dokładnie zapoznaj się wcześniej z tematem, aby podczas nagrania nie zdradzić się niewiedzą. Oczywiście można zadać kilka standardowych, ale uzyskane odpowiedzi będą równie banalne. Lista najważniejszy i najciekawszych zagadnień bardzo pomoże w sprawnym przeprowadzeniu wywiadu.
  • Przy bardzo formalnych wywiadach (z ważnymi osobami i nie tylko) bardzo istotne jest tło. Wcześniejsze przemyślenie gdzie należy dokonać nagrania i czy będzie to dobrze komponować się z resztą filmu jest połową sukcesu. Następnie należy sprawdzić czy wybrane miejsce spełnia warunki oświetleniowe oraz zapewnia dostateczną ciszę. Pamiętaj w przyjemnym otoczeniu rozmówca jest rozluźniony i chętniej odpowiada napytania.
  • W sytuacjach bardzo oficjalnych poproś przyjaciół, aby asystowali przy zdjęciach. Niech zajmą się światłem, mikrofonem itp. Dobrze wyreżyserowana rozmowa jest znacznie łatwiejsza podczas montażu.

Wskazówka! Do oświetlenia twarzy rozmówcy najlepsza jest blenda (biała lub metalizowana i jak największa). Pomaga ona zgubić cienie pod oczami nawet przy słabym oświetleniu. Jeżeli mimo wszystko twarz pozostaje ciemna, jedynym wyjściem jest lampka zamontowana na kamerze. Należy uważać jednak, aby światło nie było za mocne i w razie potrzeby użyć odpowiedniego filtra. Temperatura barwy światła nie powinna zbyt mocno odbiegać od oświetlenia otoczenia.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje