W tym poradniku omówimy jak zaimportować materiał wideo z kamery DV, analogowych odtwarzaczy oraz  płyt DVD lub Blu-Ray.

Na początek wybierzmy zakładkę „Import”, otwierając w ten sposób okno importowania programu Studio. Od razu rzuca się w oczy, że posiada ono całkiem nowy interfejs. U góry po lewej znajdziesz listę wyboru źródła importowania.

Kamera DV
Jest tu kilka opcji do wyboru. Ja wybiorę urządzenie DV – mam podłączoną kamerę DV za pośrednictwem kabla FireWire.

Poniżej znajduje się ustawienie miejsca docelowego, gdzie będzie przechowywane zgrane wideo. Jeśli chcesz zmienić to miejsce, kliknij po prostu ikonę foldera i wskaż lokalizację lub załóż nowy folder na nagrania.

Po prawej u góry znajduje się pole „Trybu”. Możesz tu wybrać czy chcesz nagrywać w formacie DV, czy MPEG, włączyć lub wyłączyć opcję wykrywania scen, która podzieli twoje klipy oraz wskazać czy chcesz, aby Studio przerwało przechwytywanie na końcu kasety.

Klikając strzałkę, możesz zmienić dodatkowe ustawienia, np. wybrać metodę wykrywania scen. Ja wybiorę opcję automatycznego podziału na podstawie godziny i daty. Lubię tę funkcję, ponieważ dzieli ona materiał na klipy w miejscach, w których uruchamiałem i zatrzymywałem nagrywanie w kamerze. Teraz wciśnij przycisk X, żeby zapisać ustawienia.

Możesz również zmienić ustawienia formatu przechwytywania. W formacie DV pliki będą większe, ale zachowają najwyższą jakość. Polecam wybranie formatu MPEG tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że ostatecznym nośnikiem ma być DVD. Poniżej możesz zwiększyć lub zmniejszyć wielkość strumienia danych. Im jest większy, tym więcej informacji zostaje zachowanych w klipie, co oznacza wyższą jakość. Wybór należy do ciebie.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z Pinnacle Studio - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl

pierwsza część poradnika
Tagi: