Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy w nowym Pinnacle Studio to fakt, że interfejs użytkownika wygląda nieco inaczej niż w poprzednich wersjach. Został unowocześniony i uproszczony.

U góry programu wciąż mamy podział na trzy proste kroki. „Import”, często nazywany przechwytywaniem, „Edycja” i „Utwórz Film”.

Import
Narzędzie importowania jest całkiem nowe – pozwala teraz na przechwytywanie nie tylko z urządzeń podłączonych poprzez FireWire lub analogowe wideo, ale również umożliwia pobieranie zdjęć i nagrań wideo bezpośrednio z dysku kamery. Zostanie to omówione szerzej w tutorialu pt. „Importowanie plików”.

Zmieniło się nieco także okno edycji. Interfejs zasadniczo pozostał taki sam, z wyjątkiem pojawienia się nowych elementów multimedialnych oraz nowej tytularki – Motion Titler – która jest dostępna tylko w wersjach Ultimate i Ultimate Collection. W oknie edycji znajdują się również przyciski dające dostęp do efektów Przejść, Montaży, Tytułów, Zdjęć, Menu DVD, Efektów dźwiękowych i muzyki.

Kliknięcie klipu wideo spowoduje załadowanie go do okna podglądu. Świetną funkcją, o której wielu użytkowników zapomina, jest możliwość skalowania okna podglądu.

Edycja
W oknie edycji najważniejsza jest oś czasowa, czyli miejsce, na którym będziemy miksować wszystkie moje klipy wideo, zdjęcia, tytuły oraz audio. Aby umieścić klip na osi czasowej, po prostu kliknij klip i przeciągnij go na oś czasową.

Poniżej tego klipu znajduje się ścieżka tytułów oraz dodatkowo dwie ścieżki dźwiękowe. Aby sprawdzić czy twoja wersja Studio posiada drugą ścieżkę dla wideo, kliknij prawym przyciskiem myszy i kliknij na opcję „Zawsze pokazuj ścieżkę nakładek” („Always show overlay track”). Jeśli ją wybierzesz to na osi czasowej zostanie wyświetlona druga ścieżka wideo.

Te dwa przyciski ponad osia czasową są bardzo ważne. Pierwszy przycisk ma wygląd kamery i otwiera „Przybornik wideo”. Drugi przycisk z ikoną głośnika otwiera „Przybornik audio”. Wiele z istotnych narzędzi znajduje się właśnie w tych przybornikach. Np. narzędzie do tworzenia tytułów, filtry, kluczowanie chrominancyjne, generator muzyki, mikser audio z funkcją projektowania dźwięku przestrzennego Dolby Sorround. Edycja szerzej zostanie omówiona w następnych tutorialach.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z Pinnacle Studio - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl