TCO

Szwedzka konfederacja związków zawodowych (skrót od Tjänstemännens Centralorganisation). Produkty oznaczone etykietą TCO muszą być ściśle zgodne z rygorystycznymi standardami dotyczącymi ergonomiki, poboru energii, emisji, ekologii oraz produkcji i materiałów. Istnieją różne rodzaje etykiet TCO, np. TCO ’95, TCO ’99, TCO ’03, TCO’06 Media Displays czy TCO Displays 5.0.

TFT

Thin Film Transistor – Jedna z technologii wykorzystywanych przy produkcji monitorów LCD, w której każdy piksel jest sterowany przez od jednego do czterech tranzystorów. Technologia TFT zapewnia optymalną rozdzielczość i jest powszechnie stosowana we wszystkich rodzajach paneli LCD, wliczając w to TN, VA, IPS. Ekrany TFT są czasami nazywane „aktywnymi matrycami LCD”.

TN

Twisted Nematic – jedna z technologii wykorzystywanych przy produkcji monitorów LCD. W panelach tego typu, przy braku przepływu prądu przez komórki ciekłych kryształów znajdujących się pomiędzy dwoma szklanymi płaszczyznami, w sposób naturalny kryształy te przyjmują postać skręconą co blokuje przepływ światła dając w rezultacie czarny obraz na ekranie. Po przyłożeniu prądu, komórki kryształów rozkręcają się pozwalając tym samym światłu przez nie przechodzić, a w rezultacie dając biały obraz na ekranie. Panele TN mają dosyć wąskie kąty widzenia, szczególnie w kierunku pionowym, reprodukcja kolorów jest słaba, ale są tanie i nadają się do szerokieko zakresu zastosowań, szczególnie biurowych.

TÜV Rheinland/GM

Oznaczenie urządzeń medycznych ustanowione przez TÜV Rheinland z Niemiec. TÜV/GM jest oparte o Dyrektywę Europejskiej Unii Urządzeń Medycznych (European Union Medical Device Directive (MDD)) EN60601-1, która odnosi się do zasad bezpieczeństwa użytkowania urządzeń medycznych. TÜV/GM zawiera również wymagania dotyczące EMC (electromagnetic compatibility – kompatybilności elektromagnetycznej), co zostało określone w EN60601-1-2.

Tablet

Urządzenie wskazujące, służące przede wszystkim do odręcznego rysowania elementów graficznych na ekranie komputera. Funkcjonalnie może być również wykorzystywany jako mysz komputerowa. Tablety mają różne wielkości obszarów roboczych, a poszczególne modele mogą służyć do różnych celów.

Typ Księgi

Typ księgi określa szczegóły techniczne płyty DVD (np. DVD-, DVD+, DVD-ROM). Szczegóły techniczne płyty DVD określone są w księgach, aby zapewnić jej prawidłowe odt-warzanie i prawidłowy odczyt wszystkich nośników. Szczegóły te określone są w tzw. Tęc-zowych księgach (ang. Rainbow Books), które wyróżniają się swoimi kolorami (np. Żółta księga).

TIFF

TIFF (Tagged Image File Format) oznacza zbiór formatów graficznych, w których można zapisywać pliki obrazu. Używa się go często w fazie przed drukowaniem, jako formatu wymiany.

Tryb jednosesyjny

Tryb jednosesyjny (ang. Disc-At-Once) oznacza metodę zapisu, zgodnie z którą laser nagrywarki zapisuje od razu całą sesję bez wyłączania i włączania się pomiędzy ścieżkami. Metoda ta sprawdza się najlepiej przy nagrywaniu płyt Audio CD, które mają być odtwarzane w domowym lub samochodowym urządzeniu stereo.

Tryb wielosesyjny

Tryb wielosesyjny (ang. Track-At-Once) oznacza metodę zapisu, zgodnie z którą każda ścieżka zapisywana jest na płycie oddzielnie. Po każdej ścieżce proces zapisu jest na chwilę przerywany, tzn. dla każdej ścieżki laser wznawia pracę. Dzięki tej metodzie możliwe jest zapisanie tylko części płyty DVD i kontynuowanie jej zapisu w późniejszym czasie. Między ścieżkami istnieje przynajmniej 27-milisekundowa przerwa, co może zakłócać odtwarzanie płyt Audio CD.

TWAIN

TWAIN jest standardem wymiany danych pomiędzy urządzeniami wejściowymi dla obrazów, takimi jak skaner, a programami służącymi do ich dalszej edycji.


 

Możliwość komentowania jest wyłączona.