VA

Vertical Alignment – jedna z technologii wykorzystywanych przy produkcji monitorów LCD. W panelach tego typu, przy braku przepływu prądu przez komórki ciekłych kryształów znajdujących się pomiędzy dwoma szklanymi płaszczyznami, w sposób naturalny kryształy te układają się pionowo co blokuje przepływ światła dając w rezultacie czarny obraz na ekranie. Po przyłożeniu prądu, komórki kryształów zmieniają orientację na poziomą, pozwalając tym samym światłu przez nie przechodzić, a w rezultacie dając biały obraz na ekranie. Monitory LCD z panelami VA zapewniają szerokie kąty widzenia, wysoki współczynnik kontrastu oraz dobrą reprodukcję kolorów.

Vertical Scanning Frequency

Pionowa częstotliwość skanowania – częstotliwość odświeżania obrazu lub liczba mówiąca ile razy na sekundę dane z bufora obrazu są przesyłane do panelu LCD, aby wyświetlić ruchomy obraz. Częstotliwość skanowania 60 Hz oznacza, że ekran jest wyświetlany 60 razy na sekundę.

VESA DPMS

Video Electronics Standard Association – Display Power Management Signaling – stowarzyszenie mające na celu promowanie standaryzacji sygnałów transmitowanych przez komputery w celu zmniejszania zużycia energii przez monitory.

Viewing Angle

Kąty widzenia – wyrażony w stopniach, maksymalny kąt przy jakim można oglądać obraz na monitorze LCD, przy minimalnym akceptowalnym poziomie. Kąt widzenia określa się mierząc współczynnik kontrastu i zwykle odpowiada współczynnikowi 10:1 lub 5:1.

VBR

Materiały kodowane ze zmienną częstością bitów (zmienną przepustowością danych) zazywczaj odznaczają się lepszą jakością w porównaniu ze zwykłymi materiałami audio i wideo zapisywanymi ze stałą częstością bitów (ang. Constant Bit Rate, CBR). Dzięki zmiennemu wskaźnikowi przepływu danych pojedyncze przedziały czasowe mogą być kodowane z różnie dostosowanymi wskaźnikami. Sceny ruchome są zapisywane z wyższą częstością bitów niż obrazy nieruchome. Sceny z dużą ilością ruchu wymagają więcej wolnego miejsca, które można zaoszczędzić w przypadku scen bardziej statycznych.

VCD

Na płycie Video Compact zapisywać można filmy oraz dane audio/wideo w formacie MPEG-1. Dzięki temu jakość filmów wideo zapisywanych na płycie VCD przypomina jaokść filmów zapisanych na kasecie VHS. Płyty VCD o pojemności 650 MB mogą pomieścić do 74 minut materiału wideo wraz z dźwiękiem stereo. Płyty VCD odtwarzane są w większości napędów optycznych i odtwarzaczach DVD.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.