Od momentu powstania komputerów inżynierowie pracują nad stworzeniem idealnego interfejsu do sterowania komputerem. Były już ergonomiczne klawiatury i myszy, inteligentne hełmy do sterowania myślami, czy technologie wykorzystujące ruch gałki ocznej albo mięśni twarzy. Teraz przyszła kolej na urządzenie umożliwiające wydawanie poleceń za pomocą gestów bez potrzeby wciskania fizycznych klawiszy.

Produktem, który oferuje taką funkcjonalność jest Magic Cubefirmy Celluon. To urządzenie zostało wyposażone w system czujników i laserowy projektor wyświetlający na dowolnej powierzchni pełnowymiarową klawiaturę QWERTY. Trzeba od razu zaznaczyć, że jest ona widoczna tylko przy codziennym świetle i tylko na „nieczarnej” powierzchni. Gdy spróbujemy uruchomić Magic Cube w mocno oświetlonym pomieszczeniu, to linii lasera po prostu nie będzie widać. Podobnie w przypadku próby wyświetlania na czarnej powierzchni linie będą zamazana i słabo widoczne.

System czujników, w który dodatkowo wyposażona został Magic Cube sprawdza, czy wiązka fali została przerwana. W ten sposób rejestrowane jest wciśnięcie wirtualnego klawisza. Kolejny czujnik bada wysokość położenia palca i porównuje go z powierzchnią na której powinna znajdować się klawiatura. Założenia są proste, ale wykonanie takiego urządzenia proste nie było, dlatego firma Celluon opatentowała kilka technologii związanych z działaniem Magic Cube. Patenty producenta:

  • Trójwymiarowa metoda i urządzenia do wykrywania i lokalizacji użytkownika obiektu oraz wirtualny transfer urządzeń
  • System i metoda określenia wejścia wybranego przez użytkownika poprzez wirtualny interfejs
  • Metoda i urządzenia do określania głębokości i umiejscowienia obiektów w monitorowanym regionie z aplikacjami w urządzeniach z wirtualnymi interfejsem
  • Metoda zwiększenia wydajności systemów wykorzystujących matryce czujników, działających co najmniej w dwóch wymiarach.

Co ciekawe Magic Cube, to nie tylko wirtualna klawiatura. Urządzenie można przełączyć w tryb myszki/gładzika (touchpada) i korzystać z niego w ten sam sposób jak korzystamy z myszy. W tym momencie urządzenie wykrywa ruch całej ręki, a nie pojedynczego palca. Poniżej znajduje się kilka przydatnych skrótów, które pozwalają lepiej wykorzystać możliwości Magic Cube. Funkcje:


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

Tagi:  
  • Maroo

    Klawiaturkę laserową można wygrać wymyślając hasło promujące mobilną wersję pisma Poradnika Bankowego. PO pobraniu tej wersji na tableta albo smartfona trzeba wysłać z niej wymyślone hasło 🙂 do 15. sierpnia