W jakimkolwiek celu nie włączyłbyś kamery, zawsze chciałbyś nagrywać filmy w ten sposób, by można je było później prosto edytować i poprawiać. Jeśli przeczytasz poniższe punkty zaoszczędzisz czas i nerwy i przygotujesz piękne wideo.

1. Ułóż plan swojego filmu

Jeżeli to możliwe, to ułóż plan swojego filmu. Staraj się zaplanować każde ujęcie, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przegapienia ważnych scen. Pomyśl co może się wydarzyć, zapytaj znajomych dla których będziesz nagrywał film.

2. Właściwa pozycja

Może Ci się to wydawać dziwne i banalne, ale ważne jest żeby w trakcie kręcenia utrzymywać pozycję stabilną. Co ciekawe lepiej wypadają filmy, kiedy kamerę trzymamy dwoma rękami, wtedy obraz mniej się trzęsie. Podobnie kiedy przesuwamy się razem z kamerą powinniśmy pamiętać, żeby zawsze utrzymywać obiektyw na scenie, którą filmujemy i powinniśmy przesuwać się wolno, żeby zminimalizować np. niespodziewane ruchy i falowanie obrazu.

3. Unikaj dużych zbliżeń

Musimy zwłaszcza uważać, kiedy filmujemy z daleka używając zbliżenia. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo, że obraz będzie drgał.

4. Mieszaj ujęcia

W trakcie nagrywania staraj się ująć zarówno cały plan, jak i wykonać kilka zbliżeń. Kreatywna zabawa zoomem sprawi, że Twój film nie znudzi się po kilku minutach oglądania.

5. Przemyśl sceny

Jeżeli nie chcesz spędzić całego dnia na edycji musisz przemyśleć plan zdjęciowy. Zaplanuj każde ujęcie, a przed przystąpieniem do edycji upewnij się, że masz wszystkie sceny, które wcześniej wybrałeś. Pomyśl o szerokim kadrze i zbliżeniach na wybrany obiekt, dzięki temu zwrócisz uwagę widza.

6. Over-shoot

Włącz kamerę na chwilę przed przystąpieniem do nagrywania. Dzięki temu ustawisz wszystkie parametry nagrywania. Podobnie postępuj po zakończeniu, zdarza się często, że na koniec filmu dojdzie jeszcze parę niezapowiedzianych ujęć, będziesz wtedy przygotowany. Dodatkowo będziesz mieć możliwość spokojnego wygaszenia filmu.

7. Zwróć uwagę na ostrość i ekspozycję

Twoja kamera prawdopodobnie automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Kiedy przechodzisz z pomieszczenia ciemnego do jasnego albo odwrotnie ekspozycja zmieni się automatycznie. Pamiętaj, by nie filmować źródła światła. Podobnie jeśli będziesz filmować przedmioty znajdujące się blisko i daleko, kamera sama ustawi właściwą ostrość. Pamiętaj jednak by nie wykonywać takich przeskoków zbyt często i zbyt szybko.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje