TuneUp Utilities 2011 jest jednym z najpopularniejszych programów do zarządzania wydajnością komputera, a w zasadzie systemu operacyjnego Windows. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest to pewien zbiór narzędzi, ponieważ jego funkcjonalność jest wręcz zadziwiająca.

Instalacja

Zacznijmy jednak od początku, czyli procesu instalacji. Przebiega ona standardowo, jednak możemy wybrać instalację zaawansowaną i wstępnie skonfigurować późniejsze zachowanie TuneUpa i jego funkcji na przykład Disk Space Explorera. Możemy również zaznaczyć opcję by instalator sprawdził dostępność aktualizacji. Po zakończeniu instalacji aplikacja zostaje uruchomiona. W odpowienim polu możemy wpisać swój adres e-mail, na który dostaniemy specjalne oferty, informacje o zniżkach czy ciekawych poradach na temat optymalizacji działania systemu.

Instalacja TuneUp Utilities 2011

Instalacja TuneUp Utilities 2011

Pierwsze uruchomienie

Gdy uruchamiamy TuneUp Utilities za pierwszym razem aplikacja proponuje nam przeprowadzenie konserwację systemu. Jeżeli zdecydujemy się na jej wykonanie TuneUp przejrzy m.in. rejestr systemu i sprawdzi poprawność wpisów, a błędne ewentualnie usunie. Program może także usunąć pliki tymczasowe, a także zoptymalizować uruchamianie systemu. Po drugim uruchomieniu TuneUp Utilities 2011 widzimy szczegółowy podział na 5 zakładek:

 • Stan i zalecenia – tutaj znajdują się informuje o aktualnym stanie naszego systemu i ewentualnych poprawkach, które aplikacja proponuje wprowadzić, by zaczął on działać szybciej. Grupa ta podzielona została na cztery sekcje tematyczne: Konserwacja systemu, Zwiększanie wydajności, Naprawa problemów i Ochrona systemu. Łączą się one z kolejnymi zakładkami w programie.
 • Optymalizacja systemu – umożliwia ręczne przeprowadzenie konserwacji i optymalizacji;
 • Odzyskiwanie miejsca na dysku – pozwala na usunięcie zbędnych plików, pozostałości po aktualizacjach;
 • Naprawa problemów – umożliwia naprawienie najczęstszych błędów systemu i dysku;
 • Dostosowanie systemu Windows – w tej zakładce dostępne są funkcje zmiany wyglądu i ustawień systemu Windows.
Konserwacja systemu

Konserwacja systemu

Inne możliwości

W kolejnym kroku możemy utworzyć profil – w tym przypadku konieczne jest połączenie z internetem. Po jego przygotowaniu możemy rozpocząć kolejny etap przygotowań, czyli zwiększanie wydajności. TuneUp zaproponuje nam między innymi usunięcie oprogramowania, zmianę ustawień internetowych i wyłączenie wybranych efektów wizualnych. Następnym etapem jest naprawa problemów. Możemy zacząć od obejrzenia szczegółów lub przystąpić do razu do działania, czyli sprawdzić urządzenia i sterowniki, bezpieczeństwo systemu, prywatność, dysk twardy i uruchamianie aktualizacji. W ostatnim kroku sprawdzamy firewall i ochronę antywirusową systemu.

Analiza systemu

Analiza systemu

Tryb Turbo

Najciekawszą z wszystkich funkcji TuneUpa jest jednak tryb turbo/tryb ekonomiczny. Można tak skonfigurować aplikację, by komputer pracował z maksymalną mocą lub możliwe było jak najdłuższe jego działanie na bateriach (funkcja bardzo przydatna w przypadku laptopów i netbooków). Można m.in:

 • przesunąć zaplanowaną defragmentację, zadania konserwacji i pobieranie aktualizacji
 • wyłączyć synchronizacje z urządzeniami przenośnymi
 • ograniczyć obsługę aparatów cyfrowych i skanerów
 • wyłączyć graficzne efekty systemu
 • optymalizować wydajność pod kątem poboru energii
 • wyłączyć udostępnianie, indeksowanie, raportowanie i obsługę maszyn wirtualnych.

Dokonując zmian widzimy od razu, ile procent zyskamy na wyłączaniu usług, programów, itp. itd. Warto skonfigurować i uruchomić tryb Turbo. Często wydajność komputera wzrasta kilkukrotnie.

Podsumowanie

To tylko wybrane możliwości TuneUpa. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o funkcji deaktywowania programów, dostępnej z zakładki optymalizacji systemu. Od tej pory nie trzeba ich od razu usuwać, a można wyłączyć ich usługi, uruchamianie przy starcie, czyli po prostu je deaktywować.

Wszystkie funkcje TuneUp Utilities 2011

Wszystkie funkcje TuneUp Utilities 2011

PLUSY: prosty i intuicyjny interfejs, prosty w obsłudze, nie obciąża komptuera – zajmuje około 1MB pamięci RAM, szybki i dokładny w działaniu; MINUSY: stosunkowo wysoka cena;

Werdykt: Jeśli jesteś posiadaczem starszego peceta, laptopa lub netbooka, nie masz 2GB pamięci RAM i wielordzeniowego procesora, to właśnie TuneUp jest narzędziem, które przywróci Twojemu komputerowi drugą młodość. Będzie remedium na wolne działanie i zawieszanie się systemu.

TuneUp Utilities 2011 został zaprojektowany tak, by zużywać jak najmniej zasobów komputera, dlatego w czasie czuwania, zajmuje niecały megabajt pamięci RAM. Nagrodę należałoby przyznać również projektantom jego interfejsu – jest prosty, intuicyjny i wygodny w obsłudze. Z niecierpliwością czekamy na wersję 2012.


Powiadom znajomych

Dodatkowe informacje

W tym poradniku korzystaliśmy
z TuneUp Utilities 2011 - jego wersję demo możesz za darmo pobrać ze strony Softownia.pl

Tagi: