Sprawdź prędkość Twojej strony

Czas odpowiedzi serwera. Czym jest i jak go skrócić?

Jedną z ważnych informacji, jakie możesz uzyskać w testach szybkości strony, takich jak PageSpeed Insights, jest czas odpowiedzi serwera. Podobnie jak inne kwestie mające wpływ na prędkość wczytywania witryny, parametr ten powinien mieć jak najmniejszą wartość. Krótki czas odpowiedzi serwera ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony i zwiększa szansę, że użytkownik po kliknięciu w link zapozna się z jej zawartością.

Page Speed Insights

Czego dowiesz się z PageSpeed Insights?

PageSpeed Insights wyświetla szeroki wachlarz informacji związanych z prędkością witryny. Warto pamiętać, że są to dane istotne zarówno ze względu na wygodę użytkowników, jak i pozycjonowanie strony. Czego dokładnie możesz się dowiedzieć?

Czas odpowiedzi serwera

Czas odpowiedzi serwera

Jedną z ważnych informacji, jakie możesz uzyskać w testach szybkości strony, takich jak PageSpeed Insights, jest czas odpowiedzi serwera.

Minifikacja plików CSS/JS/HTML

Minifikacja plików CSS/JS/HTML

PageSpeed Insight, a także inne narzędzia do badania prędkości stron internetowych sprawdzają, czy pliki CSS, JavaScript oraz HTML zostały zminifikowane.

Pamięć podręczna przeglądarki

Pamięć podręczna przeglądarki

Każda strona internetowa zawiera wiele statycznych elementów, czyli takich, które nie są na bieżąco generowane – po prostu „leżą” na serwerze i są wczytywane, kiedy witryna tego wymaga.

Optymalizacja obrazów do formatu WebP

Optymalizacja obrazów do formatu WebP

Obrazy na Twojej stronie internetowej mogą mieć różne formaty. W sieci często wykorzystuje się JPEG (lub JPG) oraz PNG.

Pojęcie czasu odpowiedzi serwera nie wymaga wielu wyjaśnień – to po prostu czas, jaki mija odkąd Twoja wyszukiwarka wyśle zapytanie na serwer do momentu otrzymania odpowiedzi. Jeśli na przykład chcesz obejrzeć produkty w sklepie internetowym, oprogramowanie sklepu musi wykonać pewną pracę, by utworzyć stronę listingu, a następnie wysyła taką stronę do przeglądarki. Długość oczekiwania na te dane określa właśnie czas odpowiedzi serwera.

Jak poprawić czas odpowiedzi serwera?

Aby serwer szybko odpowiadał, musi być… szybki. Serwer to nic innego, jak komputer firmy hostingowej, który został skonfigurowany tak, aby wydajnie obsługiwać strony internetowe. Standardem stały się serwery SSD. Dużą popularność zdobywa też technologia LiteSpeed. Im lepszy hosting, tym krótszy czas odpowiedzi serwera. Czasem więc warto zapłacić więcej, by ułatwić sobie optymalizację strony, a co za tym idzie – poprawić pozycjonowanie i konwersję (co oczywiście nie znaczy, że najdroższy serwer będzie zawsze najlepszy).

Duże znaczenie dla szybkości odpowiedzi ma też aktualność oprogramowania, zaczynając już od samego języka. Dobrym przykładem są strony napisane w popularnym PHP (w tym np. strony na Wordpressie). Popularne frameworki i CMS-y w PHP 7.x są nawet o 70% szybsze od starszych wersji w PHP 5.0. Z tego samego powodu należy zadbać o aktualizację systemu CMS oraz wykorzystywanych wtyczek. Czasem trzeba też zmienić plugin na inny, gdy okazuje się, że jest źle napisany i opóźnia stronę.

Prawdziwym deus ex machina w kwestii czasu odpowiedzi serwera jest jednak cache po stronie serwera. Cache generuje statyczne wersje stron internetowych i serwuje je kolejnym użytkownikom. To oznacza, że serwer nie musi wykonać wielu zadań związanych z odpytywaniem bazy danych czy generowaniem strony. Po prostu gotowa witryna czeka już w cache’u i jest wysyłana, gdy internauta kliknie w link.