Cache przeglądarki

Pamięć podręczna przeglądarki

Każda strona internetowa zawiera wiele statycznych elementów, czyli takich, które nie są na bieżąco generowane – po prostu „leżą” na serwerze i są wczytywane, kiedy witryna tego wymaga. Mowa np. o obrazach oraz plikach CSS. Czy jest sens za każdym razem ściągać te pliki, jeżeli użytkownik przegląda kolejne zakładki?

Page Speed Insights

Czego dowiesz się z PageSpeed Insights?

PageSpeed Insights wyświetla szeroki wachlarz informacji związanych z prędkością witryny. Warto pamiętać, że są to dane istotne zarówno ze względu na wygodę użytkowników, jak i pozycjonowanie strony. Czego dokładnie możesz się dowiedzieć?

Czas odpowiedzi serwera

Czas odpowiedzi serwera

Jedną z ważnych informacji, jakie możesz uzyskać w testach szybkości strony, takich jak PageSpeed Insights, jest czas odpowiedzi serwera.

Minifikacja plików CSS/JS/HTML

Minifikacja plików CSS/JS/HTML

PageSpeed Insight, a także inne narzędzia do badania prędkości stron internetowych sprawdzają, czy pliki CSS, JavaScript oraz HTML zostały zminifikowane.

Pamięć podręczna przeglądarki

Pamięć podręczna przeglądarki

Każda strona internetowa zawiera wiele statycznych elementów, czyli takich, które nie są na bieżąco generowane – po prostu „leżą” na serwerze i są wczytywane, kiedy witryna tego wymaga.

Optymalizacja obrazów do formatu WebP

Optymalizacja obrazów do formatu WebP

Obrazy na Twojej stronie internetowej mogą mieć różne formaty. W sieci często wykorzystuje się JPEG (lub JPG) oraz PNG.

Twoje logo znajdujące się na każdej podstronie może przecież być zapisane na komputerze użytkownika, gdyż z takiej lokalizacji wczyta się znacznie wcześniej. Takie właśnie rozwiązanie jest powszechnie stosowane, a miejscem przechowywania statycznych plików stron internetowych jest pamięć podręczna przeglądarki, określana też jako cache.

Dlaczego warto skonfigurować cache w przeglądarkach?

Na zawartość cache’u ma wpływ zachowanie użytkownika oraz konfiguracja strony internetowej. Wszystkie testy prędkości witryn zachęcają do tego, aby ustawiać długi czas przechowywania zasobów statycznych. Dlaczego to takie ważne?

Głównym powodem jest oczywiście prędkość wczytywania się strony, a także korzyści pochodne, takie jak lepsze pozycjonowanie strony oraz poprawa doświadczenia użytkownika. Co więcej, dzięki cache strona może się poprawnie i szybko wczytywać nawet wtedy, gdy połączenie internetowe jest słabe – wystarczy, że zasoby zostały raz ściągnięte i znajdują się w pamięci przeglądarki.

Jak zmienić zasady przechowywania plików?

Testery prędkości stron zazwyczaj zachęcają do wydłużania czasu przechowywania nagłówków. Wymaga to ustawienia odpowiednich expires headers w pliku .htaccess. Gotowe konfiguracje można znaleźć na wielu stronach internetowych. W ustawieniu cache’u przeglądarki mogą pomóc też wtyczki ułatwiające pozycjonowanie, takie jak choćby popularne Yoast SEO.

Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze najdłuższy czas przechowywania jest najlepszy, zwłaszcza, jeżeli często zmieniasz zawartość strony, a nazwy plików pozostają takie same. Złe zarządzanie cachem może prowadzić do sytuacji, w której użytkownicy nie widzą zmian pojawiających się w witrynie.